Annons

Sverige och Danmark tvistar om toppmöte i Bryssel

16 oktober 2020
Uppdaterad: 16 oktober 2020

Danmarks statsminister: Onödigt med toppmöte i Bryssel

Den danska statsministern Mette Frederiksen anser att veckans EU-toppmöte på grund av coronaläget borde ha hållits på distans.

– Det är inte det mest dramatiska toppmötet i EU:s historia. Det här mötet borde ha varit en videokonferens. Jag har i flera omgångar föreslagit att hålla videokonferenser, sade Frederiksen på väg in på mötet på torsdagen.

Sveriges statsminister Stefan Löfven håller dock inte med. När han på fredagen tillfrågades om toppmötet hade behövt hållas på plats svarade han jakande.

Kommentera

Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.