EU-länderna redo förhandla om investeringsdomstol
20 mars 2018
Medlemsländerna har gett mandat till EU-kommissionen att börja förhandla om en global domstol för att lösa investeringstvister. Tanken är att den ska ersätta den kritiserade mekanismen som finns i flera av EU:s nuvarande handelsavtal samt de många bilaterala investeringsavtalen som EU-länderna har.
Enligt mandatet ska EU bland annat jobba för en domstol med permanenta domare, transparenta förhandlingar och möjlighet att överklaga beslut.
Kommentera
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.
