Europaparlamentet vill fasa ut djurförsök
Uppdaterad: 17 september 2021
Djurförsök inom kosmetika har länge varit förbjudet i EU, nu vill en rungande majoritet i Europaparlamentet att EU-kommissionen ställer sig bakom deras förslag att fasa ut djurförsök även inom forskning och utveckling. Europaparlamentariker Jytte Guteland var initiativtagare till rapporten.
– Det är hög tid att vi påbörjar en utfasning av djurförsöken. Det handlar om miljontals möss, fiskar, fåglar men också katter och hundar används varje år i djurförsök i EU, säger Jytte Guteland (S) i ett uttalande på torsdagen.
Kommentera
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.
