Annons

Finansanställda tyngs av nya EU-regler

2 februari 2018
Uppdaterad: 2 februari 2018

Anställda inom Nordens finanssektorn tycker att EU:s nya regler om dokumentation är betungande och att de därför tvingas ge sämre service till sina kunder. Det visar en färsk rapport från de nordiska finansfacken NFU.

Mellan 75-80 procent av de tillfrågade upplever större arbetsbörda och högre stressnivåer. 38 procent säger också att kunder ofta reagerar negativt på frågor som rör kundkännedom där rådgivare måste fråga kunderna om bland annat transaktioner och familjerelationer.

Kommentera

Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.