Annons

Ingen omförhandling av brexitavtalet aktuellt

6 februari 2019
Uppdaterad: 6 februari 2019

Jean-Claude Juncker, EU-kommissionens ordförande, deklarerade tydligt på onsdagen att EU inte accepterar de brittiska kraven på att omförhandla brexitavtalet, där den omstridda irländska reservlösningen, the backstop, ingår.

– Jag ska välkomna den brittiska premiärministern i morgon och hon vet att backstop-lösningen inte är förhandlingsbar, sade han och uppgav att den "av uppenbara skäl" är nödvändig.

Även Irlands premiärminister Leo Varadkar var tydlig med att Irlands står enigt med EU när det gäller avtalet.

 –Vi står väldigt mycket upp för det, sade han efter dagens möte med Juncker, brittiske kommissionären Phil Hogan och EU:s chefsförhandlare Michel Barnier.

Kommentera

Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.