Annons

Ingen senareläggning av brexit begärd

18 januari 2019

Storbritannien har inte hittills begärt att EU förlänger perioden innan nationen ska tåga ut ur EU. I dagsläget väntas utträdet ske den 29 mars.

– Vi har inte fått någon begäran om förlängning, sade EU-kommissionens ptalesperson Margaritis Schinas på fredagen i Bryssel och tillade att den brittiska premiärministern Theresa May uteslöt en förlängning senast i går. Om utträdesdagen trots allt skjuts upp framöver anser kommissionen att det är tveksamt om brittiska medborgare kan ha rätt att rösta i valet till EU-parlamentet  23-26 maj.

 

Kommentera

Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.