Portugals regering inför sociala toppmötet: tid för handling
Den 7-8 maj hålls ett informellt EU-toppmöte om sociala pelaren i Porto, Portugal. Enligt landets socialdemokratiskt ledda regering är det dags att ta den sociala pelaren som antogs i Göteborg 2017 till en ny nivå präglad av handling.
”Medlemsländerna måste förbinda sig till målen [i sociala pelaren] och säga att vi måste driva den europeiska sociala agendan för att ta oss ut ur krisen och in på en mer sammanhållen och tillväxtsinriktad väg.” sade Portugals statssekreterare i Europafrågor, Ana Paula Zacarias, i veckan, rapporterar Euractive.
Kommentera
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.
