Stefan Löfven: En fruktansvärd attack
23 maj 2017
Uppdaterad: 23 maj 2017
Uppdaterad: 23 maj 2017
– I natt har världen bevittnat en fruktansvärd attack, riktad mot barn, unga och deras föräldrar, på väg hem efter en konsert i Manchester (...) Sverige delar det brittiska folkets chock och vrede, sade statsminister Stefan Löfven i ett uttalande på tisdagen.
Löfven tillade: Den brittiska polisen behandlar detta som ett terrordåd. Regeringen följer situationen noga, och står i nära kontakt med de brittiska myndigheterna, redo att bistå i denna mörka stund.
Kommentera
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.
