Tyskland vill öka kontrollen över skatt i andra EU-länder
Tyskland vill ha ett större inflytande över hur andra länder efterlever EU:s skatteregler, rapporterar Politico. I ett dokument som publicerades i fredags föreslår den tyska regeringen
att nationella finanspolitiska planer ska utvärderas av andra EU-medlemsländer, inte bara av EU-kommissionen som nu är fallet. Dokumentet är ett svar på Frankrike och Italiens förslag från förra året att ändra EU:s stabilitet- och tillväxtpakt, som reglerar hur mycket medlemsländerna får ha i skuld och hur snabbt de ska betala tillbaka. Medan Tyskland medger att vissa krav i pakten är orealistiska så understryker man att “flexibilitet måste gå hand i hand med tydligt definierade gränser och med förbättrade mekanismer för att upprätthålla reglerna”.
Kommentera
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.
